Tisíce lidí opět putovaly Vinohradskou ulicí

Tisíce lidí opět putovaly Vinohradskou ulicí

Největší uherskohradišťský kulturní svátek v roce – Slovácké slavností vína a otevřených památek, který se konal v uplynulých dvou dnech (9. a 10. září) v Uherském Hradišti, přilákal do města opět desetitisíce návštěvníků. Akci i letos výrazně podpořila Nadace SYNOT, která je mecenášem slavností již od jejich vzniku.

V honosném, přes dvě hodiny trvajícím průvodu s podtitulem „Společně a slavnostně“, kterým slavnosti tradičně začínají, prošlo na 3000 krojovaných účastníků ze 74 měst a obcí ze Slovácka i hostů z jiných regionů.

„Velkolepých oslav slavností vína jsem se i letos velice rád zúčastnil, a to s celou svou rodinou. Děti se i letos oblékly do kroje a moc si to užívaly. Myslím si, že letošní 15. ročník byl v mnoha ohledech rekordní. Jsem rád, že tuto akci kromě starších generací stále častěji vyhledávají také děti a mládež. Touto příjemnou cestou tak poznávají krásu krojů a budují si vztah ke kulturním kořenům našeho regionu. Tato akce ukazuje neuvěřitelné bohatství našeho regionu, které se zde udržuje již několik staletí, a na které můžeme být právem hrdí“ uvedl podnikatel a senátor Ivo Valenta.

Již tradiční a nedílnou součástí Slavností vína a otevřených památek v Uherském Hradišti je také Putování Vinohradskou ulicí. To letošní bylo skutečně rekordní – do Vinohradské ulice, která se „otevřela“ v sobotu, ve 14 hodin, přišlo na 12 000 návštěvníků. Řada z nich také využila kyvadlové autobusové dopravy, která propojila centrum Uherského Hradiště s přilehlým slováckým muzeem v přírodě – Parkem Rochus.

Návštěvníky Vinohradské ulice čekalo celkem 22 stanovišť s vínem, burčákem, slováckými specialitami, lidovými řemeslníky, hudbou, tancem a soutěžemi. Otevřeno pro ně bylo až do pozdních nočních hodin 8 vinných sklepů a k příjemné náladě hrálo 12 cimbálových muzik. Novinkou bylo otevření nově zrekonstruovaného, nejstaršího barokního sklepa ulice, který pochází již z roku 1739.

Nechyběla ani tradiční Národní nominační výstava slovácké vinařské podoblasti. Program myslel na všechny generace, včetně dětí, pro které byla připravena řada her, hlavolamů a soutěží.

 

Mgr. Magda Pekařová

tisková mluvčí

 

Skupina SYNOT

Mobil:   +420 739 604 032

E-mail:   magda.pekarova@synot.cz