Sportovci ve Zlínském kraji získali více než 3,5 milionu!

Sportovci ve Zlínském kraji získali více než 3,5 milionu!

Uherskohradišťský Klub kultury v pátek večer doslova praskal ve švech. Sešly se tu stovky zástupců sportovních klubů, oddílů a jednot, kteří zde získali darovací smlouvy od Nadace SYNOT. Ta mezi téměř 300 žadatelů o sportovní grant letos rozdělila více, než 3,5 milionu korun. Původně avizovaný milion a půl tak navýšila více než dvojnásobně, aby mohla uspokojit téměř všechny žadatele.

„Je mi velice líto, že se náš stát o sportovce nedokáže postarat. A mám na mysli spíše menší kluby. Ty větší si totiž sponzory najdou daleko lépe. Představitelé vesnických oddílů však musejí doslova žebrat o každou korunu. Proto těmto celkům ve Zlínském kraji již více než 16 let pomáhám a i nadále pomáhat budu,“ prohlásil během slavnostního večera zakladatel Nadace SYNOT a senátor Ivo Valenta a pokračoval: „Současně usiluji o to, aby měli sportovci pravidelný a předvídatelný zdroj financí také od státu tak, aby si mohli dovolit zaplatit například kvalitního trenéra nebo vzít půjčku například na novou střechu sportovního areálu či nové hřiště, a měli přitom jistotu, že ji budou moci během následujících let splatit.“

Fakt, že nadační příspěvky jsou skutečně velkou a především vítanou pomocí, na místě potvrdili všichni hosté.

„Žádali jsme o podporu našeho atletického klubu. Prostředky na provoz nám v totiž letošním roce hodně chybí, proto jsme za jakoukoliv finanční pomoc, která nám pomůže k naplnění rozpočtu, opravdu velmi vděční,“ uvedl Jiří Růžička z klubu Elim Vsetín.

„Každá korunka pro spot je dobrá. Finanční prostředky od nadace využijeme na práci s mládeží, hru a trénink, protože zde vidíme největší potenciál,“ dodává Dalibor Plesník, zástupce 1. FBK Rožnov pod Radhoštěm.

Především na děti a mládež se zaměřuje také sdružení technických sportů a činností Březolupy, jak potvrzuje Josef Mizera: „Naše priorita je mládež. Už 10 let proto provozujeme kroužek motoristické mládeže. Pomáháme dětem, jak se dá. Především nám jde o jejich bezpečnost, proto pokud se nám podaří sehnat peníze, nakupujeme přilby, chrániče páteře a podobně.“

I tentokrát byla udělena speciální Cena Nadace SYNOT za celoživotní přínos sportu. Jejím držitelem se stal velký sportovní nadšenec, pan Josef Hamšík, který zasvětil život fotbalu – především práci s fotbalovou mládeží.

„Cena je pro mne opravdu velkým vyznamenáním a nadaci velice děkuji. Nejen za ocenění, které mi věnovala, ale především za to, že se věnuje podpoře sportu. Je třeba, aby děti měly možnost trávit volný čas sportem a nezahálely někde v parku nebo tam, kde na ně číhá spousta nástrah,“ doplnil Josef Hamšík.

Celý večer zpříjemnil pestrý kulturní program, během něhož se představily například děti z centra Akropolis, šermíři z TJ Slovácká Slavia Uherské Hradiště, mladé fotbalistky z 1. FC Slovácko a zpěvačka Aneta Poláchová.

Nadace SYNOT podporuje sport v regionu již 16 let – tedy od svého založení. Ještě v letošním roce pomůže také dalším oblastem neziskového sektoru Zlínského kraje, a to jak formou přímé pomoci, tak formou dalších grantů. Jedná se o granty, zaměřené na oblast zdravotní a sociální, školství a zájmové činnosti a oblast kultury. Každý z nich je dotován částkou ve výši 1,5 milionu korun. Další milion pak bude rozdělen v rámci nového projektu Folklorní akademie.

Nadace SYNOT ročně rozdělí až 30 milionů korun.

 

 

Kontakt:

Mgr. Magda Pekařová, tisková mluvčí

 

Skupina SYNOT, Jaktáře 1475

686 01 Uherské Hradiště

Mobil:    +420 739 604 032

E-mail: magda.pekarova@synot.cz