SPELOS: Pane Hollane, lžete jen veřejnosti nebo už i sám sobě?

SPELOS: Pane Hollane, lžete jen veřejnosti nebo už i sám sobě?

Známý bojovník proti hazardu, Matěj Hollan, v novém roce opět dokazuje, že problematice, o které tak zapáleně hovoří, prakticky vůbec nerozumí. K jeho posledním „kouskům“ patří některé pasáže rozhovoru, který poskytl nejmenovanému deníku.

Hollan, se dlouhodobě snaží zlikvidovat provozovatele loterií, kteří u nás působí legálně. V poslední době se ale uchyluje k čím dál větším lžím. Otázkou je, zdali to dělá záměrně nebo jim sám věří,“ uvedl Petr Vrzáň, výkonný ředitel SPELOS a dodal: „Hollan, který svou kariéru zakládá na svých ničím nepodložených domněnkách a úsudcích, by měl příště dříve, než vypustí další ze svých výroků do světa, tyto konzultovat s odborníky.“

Petr Vrzáň tak reaguje na Hollanovo tvrzení o tom, že „obce mohou ze zákona schvalovat všechna herní zařízení na veřejně přístupných místech. Tedy i ta, na kterých je hazard přístupný přes internet.“ Tato věta zajisté přinejmenším překvapila nejednoho představitele obcí. Obec totiž ze zákona není oprávněna herní zařízení "schvalovat" (z technických herních zařízení povoluje pouze některé druhy VHP). Zákon jí pouze dává možnost, v případě vybraných druhů loterií a jiných podobných her povolovaných Ministerstvem financí, být účastníkem v prvním správním řízení o povolení na konkrétní adrese, či vydávat regulační Obecně závazné vyhlášky. Netýká se to však internetových her, z nichž je v současné době povolena navíc jen internetová kurzová sázka.

„Hollan navíc evidentně nepochopil to, že v případě znemožnění podnikání legálním a transparentním společnostem, poctivě odvádějících všechny zákonem stanovené poplatky a daně, velmi reálně hrozí nástup šedé mafie – a tedy přesun provozu loterií na internet. V tomto případě však již bude tento provoz nelegální a zejména neregulovatelný. O tom, že obce ani stát z něj nebudou mít ani korunu, ani nemluvě,“ doplnil Vrzáň.

Matěj Hollan dále uvádí, že se „domněnka s gamblery v internetových kavárnách nepotvrdila v žádných zemích, kde je hazard podobně omezený.“

„Nevím, kde tento samolibý aktivista k podobným informacím přišel. SPELOS sdružuje řadu provozovatelů, kteří své aktivity vyvíjeli také v zahraničí. Ukrajina i Polsko, kde byly loterie prakticky ze dne na den zakázány, jsou naopak těchto internetových kiosků plné. Hazard se zde tedy provozuje dál, a to v daleko větším měřítku, než dříve,“ upřesnil Petr Vrzáň.

Nakonec s nelegálními internetovými kiosky, v nichž se hazard pod záminkou pouhého připojení k internetu provozuje, již má zkušenost i Česká republika. A to právě ve městech, kde je hazard silně regulovaný.

„Toho si ale Hollan zjevně nevšiml. A je to logické – cíleně totiž odmítá pohled druhé strany, schází mu tedy konfrontace a zkušenosti z terénu. Je smutné, že si někdo zakládá kariéru na tom, čemu absolutně nerozumí a co je horší – rozumět ani nechce,“ uzavírá Vrzáň.