Slovácká tržnice končí. Důvodem jsou vládní restrikce.

Slovácká tržnice končí. Důvodem jsou vládní restrikce.

Především z důvodu stále se zvyšujícího počtu legislativních restrikcí vůči drobným podnikatelům a živnostníkům je skupina SYNOT nucena ukončit provoz Slovácké tržnice v Uherském Hradišti. K tomuto kroku se rozhodla po důkladném zvážení celé situace. Objekt, který se nachází v areálu bývalých kasáren, však bude i nadále sloužit veřejnosti. Skupina SYNOT pro něj nyní hledá možné využití.

„Na aktivní lidi naší země se valí jedna byrokratická zátěž za druhou. Pro samé papírování a nutnost plnění přísných hygienických norem už nemají na práci ani čas. Vláda místo toho, aby těmto lidem pomáhala, jim jen hází klacky pod nohy. Jednou z posledních kapek bylo zavedení EET,“ uvedl podnikatel a senátor Ivo Valenta a doplnil: Právě v důsledku zavedení EET spousta drobných podnikatelů oficiálně ukončila svou činnost. Většina těch, kteří stále vedou boj o přežití, si bohužel nemůže dovolit zřizovat další prodejní místa, zahrnující nemalé náklady na zaměstnance, elektronické pokladny, splnění zbytečně přísných hygienických norem apod. Malým živnostníkům se ani nedivím, že v této době nechtějí podnikat. Když navíc k EET přidáme protikuřácký zákon a nehorázné navyšování poplatků ze strany Ochranného svazu autorského, je to konec také pro příležitostné folklorní a kulturní akce, které se v areálu tržnice dosud odehrávaly.

Zájem ze strany prodejců o nabídku vlastních výrobků se s přibývajícími restrikcemi ze strany státu postupně snižoval, a to jak u dlouhodobých nájemců, tak u těch příležitostných. Se snižující se nabídkou navíc samozřejmě logicky přišel také úbytek zákazníků.

Budovu někdejší konírny jsme rekonstruovali pro lidi – tedy s cílem, aby sloužila veřejnosti. Nakonec sama veřejnost prostřednictvím sociálních sítí tehdy záměr tržnice podpořila a vytvořila dokonce návrh loga. O to více mne mrzí, že jsme tento projekt nuceni ukončit. Chtěli jsme pomoci jak drobným živnostníkům s odbytem jejich produktů, tak nabídnout lidem kvalitní potraviny a další výrobky přímo z regionu,“ doplnil Ivo Valenta s tím, že je skupina SYNOT připravena pronajmout objekt i vhodnému zájemci.

Slovácká tržnice byla po přibližně osmiměsíční rekonstrukci objektu slavnostně otevřena 11. 9. 2015. Stavební práce si vyžádaly přibližně 35 milionů korun. „Konírna“ pak necelé dva roky nabízela místním zemědělcům a regionálním potravinářským producentům špičkové zázemí pro podporu odbytu jejich výrobků. Zákazníkům pak místo, kde pod jednou střechou nakoupili kvalitní sortiment regionálních produktů. V areálu se navíc uskutečnila řada folklorních a tematických akcí – například „největší dopis Ježíškovi“ se dokonce dostal až do české knihy rekordů. Slováckou tržnici během její téměř dvouleté existence navštívily statisíce zákazníků.

 

Kontakt:

Mgr. Magda Pekařová, tisková mluvčí

 

SKupina SYNOT

Mobil:    +420 739 604 032

E-mail: magda.pekarova@synot.cz