I desátý ročník Slováckých slavností vína a otevřených památek přilákal desetitisíce lidí

I desátý ročník Slováckých slavností vína a otevřených památek přilákal desetitisíce lidí

…dokázal tak, že se pesimisté mýlili. Vinařský svátek není o jen penězích. Je především výrazem nadšení a spontánnosti všech milovníků folkloru a lidových tradic, což uplynulý víkend jednoznačně předvedl.

Uherské Hradiště má za sebou největší folklorní svátek roku -  již desátý ročník Slováckých slavností vína a otevřených památek. I letošní ročník se uskutečnil za výrazného přispění holdingu SYNOT a Nadace SYNOT Děti-kultura-sport – subjektů, které tuto jedinečnou akci do dnešních dnů podpořily již desítkami milionů korun. Díky výrazné podpoře se i letos mohlo přibližně šest desítek tisíc lidí oddávat lidovému veselí naplno. Tradičního průvodu krojovaných se zúčastnilo rekordních 82 obcí a měst, které reprezentovalo na 5000 lidí v lidových krojích!

 „Jsem upřímně rád, že „škarohlídi“, kteří zpochybňovali letošní ročník slavností, neměli pravdu. Řada z nich hledala senzaci a přinášela spekulace o tom, že se slavnosti letos neuskuteční v takovém rozsahu, jako dosud – opak je ale pravdou. Slavnosti neztratily nic na své majestátnosti, nádheře a spontánnosti. Lidé opět dokázali, že lidové tradice jsou pro ně velmi důležité a stojí za to je uchovat dalším generacím. My jsme stáli u zrodu těchto jedinečných slavností, byli jsme tu celých deset let jejich trvání, a pokud to bude jen trochu možné, budeme tu s naší podporou i nadále.  Je až fascinující, do jakých rozměrů se za dobu svého trvání tato nekomerční akce rozrostla, a to nejen díky nadšení organizátorů, ale také všech zúčastněných měst, obcí a mikroregionů,“ uvedl Ivo Valenta, zakladatel holdingu SYNOT a Nadace SYNOT Děti-kultura-sport.

Ve Vinohradské to znovu žilo…

V rámci Slováckých slavností vína a otevřených památek letos mohli hosté již popáté nasát kouzlo Vinohradské ulice - zlaté uličky Uherského Hradiště, kde je i tentokrát čekala báječná atmosféra při oblíbeném Putování Vinohradskou ulicí.

Pestrého programu se zde letos během víkendových dní zúčastnilo na 25 000 lidí. Těm hrála k dobré náladě dvacítka cimbálových muzik a předvedla se řada folklorních souborů. Návštěvníci putování vypili v osmi historických vinných sklepech i na jednotlivých stanovištích přibližně 8.500 litrů skvělého burčáku a 6.000 láhví kvalitního slováckého vína, snědli přibližně 2.000 klobás a 1.500 porcí masa. Při práci mohli pozorovat lidové řemeslníky nebo se podívat na nominační výstavu vín.

Aby návštěvníkům odpadly starosti s dopravou a víno mohli degustovat skutečně bez obav, na trase mezi Uherským Hradištěm a Vinohradskou ulicí dopravu kyvadlově zajišťoval speciální vláček.

Láska k tradicím a folkloru na Slovácku stále roste. Důkazem toho je fakt, že se například sobotního večerního programu ve Vinohradské ulici zúčastnila převážná většina mladých lidí.

Skvělou atmosféru pátého ročníku Putování Vinohradskou ulicí doplnila desítka venkovních stanovišť a odpolední programy pro celé rodiny, včetně malých dětí, pro které byly připraveny nejrůznější soutěže, naučné stezky s překvapeními, pohádková diskotéka nebo třeba jízda na ponících.

I letos padaly rekordy…

Během obou víkendových dní dorazilo do Uherského Hradiště přibližně 60 000 návštěvníků. Padl i jeden rekord - ve slavnostním průvodu, který prošel městem v sobotu dopoledne a jehož letošním motivem bylo téma „Na vinobraní do Hradišťa“, se představilo 82 měst a obcí ze Slovácka. Doplnili je rovněž zástupci partnerských a spřátelených měst Uherského Hradiště z Velké Británie, Itálie, Polska a Maďarska.

Obrovský zájem byl také letos o účast v impozantním průvodu, který slavnosti každoročně zahajuje. V něm se ukázalo přibližně 5 000 krojovaných, včetně malých dětí.

Slovácké slavnosti vína a otevřených památek tak opět dokázaly, že patří k tradičním akcím, kterých se spontánně účastní lidé z celé republiky i zahraničí. Vždyť málokterá oblast u nás se může pochlubit tím, že se zde tradice udržují v takovém rozsahu, jako právě na Slovácku.

 

                                                                                         

Kontakt:

Mgr. Magda Pekařová

tisková mluvčí

 

Holding SYNOT

Jaktáře 1475

686 01 Uherské Hradiště

Tel.:        +420 572 410 122

Mobil:    +420 739 604 032

E-mail: magda.pekarova@synot.cz